Середа, червня 28, 2017

У їхніх руках оживають ляльки

Культурна панорама

Дружба людини і ляльки на сцені народжує цікаві вистави для дітей та дорослих уже тисячоліття. Перші лялькові театри, вважається, виникли у Римі. На свята, співаючи, жінки ходили від оселі до оселі з ляльками, які рухалися від смикання за нитки.

 

Нині еволюція лялькового театру зробила його феєричним видовищем, яке є невід’ємною частиною світового мистецтва. Відтак 25 березня відзначають Всесвітній день лялькаря.
Не оминуло це свято і Хмельницький. В обласному академічному театрі ляльок відбулося грандіозне дійство з виставами, конкурсами та нагородами. Місто зустріло почесних гостей — представників провідних лялькових театрів країни.  Перш, ніж розпочали урочистості, заслужений діяч мистецтв України, головний режисер обласного академічного театру ляльок Сергій Брижань презентував організацію “UNIMA-Україна”, яку очолює.
Це Міжнародна спілка діячів театру ляльок, що об’єднує всіх лялькарів світу. UNIMA — найстаріша та найбільша театральна спілка у світі, є структурою ЮНЕСКО. Головна мета організації — розвиток лялькового та маріонеткового театру, а також сприяння міжнаціональному та міжкультурному взаєморозумінню. Асоціація об’єднує традиційні та національні театри. Штаб-квартира асоціації  у французькому місті Шарлевіль-Мезьєр. Заснована 1922 року в Празі. Нині асоціація об’єднує понад 60 національних осередків, зокрема і Український центр Міжнародної спілки діячів театру ляльок “UNIMA-Україна”.
Українську секцію, а згодом Український центр UNIMA майже 30 років очолював народний артист України Віктор Афанасьєв. До 2009 року ним керував народний артист Сергій Єфремов. Президентом центру до 2015 року був заслужений артист Леонід Попов. А з 2015-го президентом ВГО “UNIMA-Україна” став наш земляк Сергій Брижань.
Нині до складу цієї громадської організації входять провідні майстри театру ляльок України, актори, режисери, художники, театрознавці, історики театру ляльок, викладачі профільних  вузів.
Одним із головних досягнень і новацій  “UNIMA-Україна” став все-український конкурс театрів ляльок “Прем’єри сезону”.
У цьогорічному — сьомому конкурсі взяли участь 20 професійних театрів з Вінниці, Житомира, Закарпаття, Запоріжжя, Івано-Франківська, Києва, Львова, Миколаєва, Одеси, Полтави, Рівного, Тернополя, Харкова, Черкас, Чернівець та Чернігова. Лялькарі презентували 34 вистави для дітей та дорослих. Аж 13 конкурсних вистав створені за народними українськими казками, вітчизняних авторів Василя Короліва-Старого, Олександра Олеся, Івана Франка. Презентовано сім робіт за казками народів світу, а також чотири дорослих вистави за п’єсами Чехова, Бомарше, Гайнер Мюллера та за книгою Еклезіаста.
Сюрпризом стали чотири вистави, нещодавно написані авторами, зокрема Грушецьким “Чарівна скрипочка” (її переглянула малеча нашого міста), Гусаровою “Мрія маленького віслючка”, Задніпряним “Момотаро”, Білінською “Сни Ахнеуса”.
Продемонстрували конкурсанти й перевірену драматургію театру ляльок Усач, Єфремова, Гернет, Дворського, Непомнящої, Осипової, Чеповецького.
Переможців конкурсу відзначили дипломами та подарунками. Кращих обирало високоповажне журі: заслужений діяч мистецтв Сергій Васильєв, заслужений артист Леонід Попов, кандидат мистецтвознавства, завідувач редакції часопису “Просценіум” Майя Гарбузюк.
Так, у номінації “Найкраща жіноча роль” перемогла акторка Київського академічного муніципального театру ляльок Юлія Шаповал, зігравши у виставі “Оскар і Рожева пані”.
“Найкращу чоловічу роль” у виставі “Вишневий сад” Харківського академічного театру ляльок виконав Олександр Маркін.
“Краще музичне оформлення” — представниці Львівського академічного театру “І люди, і ляльки” Людмили Зборовської у виставах “Скинія златая” та “Еклезіаст” (разом з Олексієм Кравчуком). Останню постановку показали на хмельницьких підмостках.
У номінації “Краща сценографія та ляльки” перемогла Ірина Задніпряна за виставу “Момотаро” Івано-Франківського академічного театру ляльок.
За “Кращу режисуру” вистави “Вишневий сад” Харківського академічного театру ляльок відзначена Оксана Дмітрієва.
Не залишилися без нагород і дебютанти конкурсу: закарпатський драматург Юлія Білінська, композитор із Чернігова Федір Ткачов, запорізька актриса Світлана Волтова, одеський режисер Владислав Кутуєв.
На думку журі, “Найкращою виставою для дітей дошкільного віку” стала постановка Гусарової “Мрія маленького віслючка” Київського академічного театру ляльок.
“Найкращою виставою для дітей шкільного віку” визнано виставу Задніпряного “Момотаро” Івано-Франківського академічного театру ляльок. А “Найкращою виставою для молоді і дорослих” обрали постановку Чехова “Вишневий сад” Харківського академічного театру ляльок ім. В.Афанасьєва.
Головну номінацію “Оскар” від Карабаса-Барабаса” (за найкраще володіння лялькою) отримав актор Київського муніципального академічного театру ляльок Ігор Федірко за виставу “Оскар і Рожева пані”.
“З нагоди свята всім лялькарям України бажаю нових творчих вершин у пошуках ще незвіданих горизонтів нашого незбагненного, прекрасного виду мистецтва!” — зазначив на завершення урочистостей Сергій Брижань.
Ірина САЛІЙ

first
  
last
 
 
start
stop
    

(c) Газета Хмельницької міської ради "Проскурів"
(c) Сайт розроблений ХМКП "Хмельницькінфоцентр"
Використання матеріалів дозволяється за умови обов'язкового посилання на джерело  www.proskuriv.info