Середа, червня 28, 2017

Захоплює писанковий дивосвіт

Культурна панорама

У понеділок на майдані біля кінотеатру ім. Т.Шевченка відбулося відкриття експозиції писанок у рамках фестивалю “Великодній дивосвіт”. Окрасою Проскурівської стали дев’ять символів Великодніх свят. Розписані святкові яйця у подільських традиціях і сучасній манері вихованцями міських мистецьких закладів — школи мистецтв, школи мистецтв “Райдуга”, школи іконопису “Нікош”, дитячої школи образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, а також студентами Хмельницького національного університету. Окрасою Проскурівської стала двометрова світлодіодна писанка. У прозорому, ажурному яйці розмістилися ще й писанки звичних розмірів.

 

Стільки хмельничани писанок розписали, що навіть дерева ними прикрасили: утворилося символічне гільце на щастя.
Розповіли на фестивалі і про історію писанки, її значення для українців. Здавна писанка вважається символом родючості, відродження життя. Предки вірили, що вона має магічну силу, приносить добро, щастя, захищає від зла. А з часів християнства її асоціюють з Великодніми святами — народженням Ісуса Христа.
“Готуючись до прийдешніх свят, люди думають передовсім про те, як би щедро накрити святковий стіл, забуваючи про таїнство розпису писанок. У символах-візерунках закладено народну мудрість. Тільки тоді, коли продовжуватимемо традиції, зможемо ідентифікувати себе як народ”, — стверджує заступник міського голови Володимир Гончарук.
Колоски на писанках зображали до врожаю. Для Поділля характерний геометричний візерунок на темному тлі: синьому, чорному і коричневому.
Нині ж писанка — широкий простір для уяви автора.
Колись після освячення в церкві починалися народні гуляння з гаївками, веснянками, хороводами.
Тож і на фестивалі фольклорні колективи міста: “Вербиченька” школи мистецтв “Райдуга”, “Поводар” Центру національного виховання учнівської молоді, “Святограйчик” дитячої музичної школи №3, “Берегиня” школи мистецтв представили кращі народні композиції з власного репертуару.
А завершилося свято ще одним дивом: дві моторні писанки — автомобілі від ТОВ “Євромоторс” рушили з Проскурівської на дороги міста. Їх розписували юні вихованці мистецьких шкіл. Майстри розпису отримали подарунки від представництва компанії.
Гірчинкою фестивалю стало пошкодження однієї з писанок ще першої ночі, коли їх виставили на вулиці Проскурівській — з 7 на 8 квітня. Камери спостереження зафіксували кривдників символічного яйця. Нині поліція шукає вандалів.
Ірина САЛІЙ
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО

first
  
last
 
 
start
stop
    

(c) Газета Хмельницької міської ради "Проскурів"
(c) Сайт розроблений ХМКП "Хмельницькінфоцентр"
Використання матеріалів дозволяється за умови обов'язкового посилання на джерело  www.proskuriv.info